Skip to content

114 Willow DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 3, 2024

Property Information

Block499.15
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,039
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
46%
Improvement Value:$114,600
54%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,082+1.5%
2024$4,020+6.8%
2023$3,766+1.7%
2022$3,702+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,039DeedBook 4176, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1970