Skip to content

101 Willow DriveCape May, NJ 08204

Built 1971

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 30, 2003

Property Information

Block499.17
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,000
55%
Improvement Value:$83,900
45%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,770+1.4%
2024$3,716+6.3%
2023$3,495+1.6%
2022$3,439+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,422DeedBook 3022, Page 151

Property Sale

SaleMulti
$108,500
DeedBook 2935, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1971