Skip to content

1120 Fieldview DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Apr 17, 2002

Property Information

Block499.17
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,600
64%
Improvement Value:$58,700
36%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,291+1.4%
2024$3,244+6.3%
2023$3,051+1.6%
2022$3,003+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$122,500

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2958, Page 277

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 2851, Page 189

Property Sale

SaleMulti
$65,500
DeedBook 1702, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1970