Skip to content

113 Willow DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block499.17
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
57%
Improvement Value:$73,600
43%
Total Assessment$171,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,470+1.5%
2024$3,420+6.3%
2023$3,217+10.3%
2022$2,915+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$182,000
Sq Ft1,422DeedBook 3912, Page 447Recorded5/8/2020

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3047, Page 976

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 2202, Page 344

Property Sale

SaleMulti
$51,500
DeedBook 1601, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1970