Skip to content

206 Fire LaneCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block499.18
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
62%
Improvement Value:$63,400
38%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,385+1.5%
2024$3,336+6.3%
2023$3,138+1.6%
2022$3,088+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 3924, Page 724

Property Sale

Sale
$152,800
DeedBook 3386, Page 114

Property Sale

SaleMulti
$78,500
DeedBook 2863, Page 657

Property Sale

SaleMulti
$4,000
DeedBook 2743, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1973