Skip to content

1 Misty LaneCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
May 18, 1990

Property Information

Block499.19
Lot1.07
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
52%
Improvement Value:$95,500
48%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,034+1.5%
2024$3,976+6.3%
2023$3,739+1.6%
2022$3,680+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

To:

Sq Ft1,197DeedBook 2047, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$61,900
DeedBook 1698, Page 643