Skip to content

1 Ibis PlaceCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block499.20
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.15

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-2-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
46%
Improvement Value:$129,200
54%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,821+1.5%
2024$4,752+6.3%
2023$4,469+1.6%
2022$4,397+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 3738, Page 243

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3429, Page 541

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 2924, Page 503

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 2702, Page 658

Property Sale

SaleMulti
$137,507
DeedBook 1970, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1989