Skip to content

12 Ibis PlaceCape May, NJ 08204

Built 1988
Other Exempt

Last Sale Price
$133,375
Last Sale Date
Oct 11, 1988

Property Information

Block499.20
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.15

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-2-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,200
46%
Improvement Value:$142,700
54%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$3,656+0.1%
2013$3,653+0.6%
2012$3,633+7.0%
2011$3,394+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$133,375

To:

Sq Ft2,184DeedBook 1831, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1988