Skip to content

8 Ibis PlaceCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Jun 17, 1995

Property Information

Block499.20
Lot30
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.15

Building Details

Building Class15
Description1S-F-O-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,200
53%
Improvement Value:$99,600
47%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,275+1.5%
2024$4,214+6.3%
2023$3,963+1.6%
2022$3,900+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 2598, Page 220

Property Sale

SaleMulti
$96,350
DeedBook 1782, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1988