Skip to content

43 Heron WayCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Nov 26, 2001

Property Information

Block499.20
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.15

Building Details

Building Class15
Description1S-F-O-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
50%
Improvement Value:$116,400
50%
Total Assessment$232,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,715+1.4%
2024$4,648+6.3%
2023$4,371+1.6%
2022$4,301+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 2940, Page 274

Property Sale

Sale
$136,535
DeedBook 1879, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1988