Skip to content

6 Egret DriveCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2019

Property Information

Block499.21
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.15

Building Details

Building Class15
Description1S-F-O-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
51%
Improvement Value:$107,400
49%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,409+1.5%
2024$4,346+6.3%
2023$4,087+1.6%
2022$4,022+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3159, Page 673

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 2239, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$109,750
DeedBook 1831, Page 194