Skip to content

30 Summer CircleCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$156,625
Last Sale Date
Feb 16, 1996

Property Information

Block499.22
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,440
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,800
48%
Improvement Value:$129,900
52%
Total Assessment$247,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,023+1.4%
2024$4,952+6.3%
2023$4,657+1.6%
2022$4,582+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$156,625

To:

Sq Ft1,440DeedBook 2661, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1996