Skip to content

26 Summer CircleCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$315,756
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block499.22
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,609
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
41%
Improvement Value:$159,400
59%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,508+1.4%
2024$5,429+6.9%
2023$5,078+1.6%
2022$4,997+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,756

To:

Sq Ft1,609DeedBook 3816, Page 535

Property Sale

Sale
$167,675
DeedBook 2677, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1996