Skip to content

20 Summer CircleCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$608,000
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block499.22
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,423
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,200
44%
Improvement Value:$142,800
56%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,171+1.4%
2024$5,097+6.3%
2023$4,794+1.6%
2022$4,718+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$608,000

To:

Sq Ft1,423DeedBook 4233, Page 86

Property Sale

Sale
$311,025

From:

To:

Sq Ft1,423DeedBook 3773, Page 224Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$353,000
DeedBook 3125, Page 971

Property Sale

Sale
$160,820
DeedBook 2713, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1997