Skip to content

44 Summer CircleCape May, NJ 08204

Built 1998

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 16, 2015

Property Information

Block499.22
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,760
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
34%
Improvement Value:$236,600
66%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,268+1.4%
2024$7,164+6.3%
2023$6,738+1.6%
2022$6,630+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,760DeedBook 3636, Page 284

Property Sale

Sale
$361,000
DeedBook 3539, Page 850

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 2936, Page 753

Property Sale

Sale
$184,345
DeedBook 2746, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1998