Skip to content

36 Summer CircleCape May, NJ 08204

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block499.22
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage969
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,200
53%
Improvement Value:$100,200
47%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,307+1.4%
2024$4,246+6.3%
2023$3,993+1.6%
2022$3,929+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 2985, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1995