Skip to content

5 Ernest Winfield DriveCape May, NJ 08204

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block500.01
Lot21.11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.08

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,538
Acreage1.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
37%
Improvement Value:$223,900
63%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+1.5%
2024$7,112+6.6%
2023$6,672+1.5%
2022$6,573+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,538DeedBook 3916, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 3553, Page 646Recorded9/30/2013