Skip to content

660 Seashore Road(Block 500.01 Lot 37)Cape May, NJ 08204

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block500.01
Lot37
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,608
Acreage2.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,400
28%
Improvement Value:$322,300
72%
Total Assessment$447,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,111+1.6%
2024$8,972+6.6%
2023$8,417+1.5%
2022$8,291+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 3647, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 2004