Skip to content

10 Brynnwood AvenueCape May, NJ 08204

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block500.01
Lot45.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,220
Acreage2.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,900
47%
Improvement Value:$151,300
53%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,824+1.5%
2024$5,735+6.6%
2023$5,381+1.5%
2022$5,300+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 3106, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1981