Skip to content

771 Tabernacle RoadCape May, NJ 08204

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2014

Property Information

Block500.01
Lot45.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.09

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,376
Acreage5.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,700
42%
Improvement Value:$177,600
58%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,983+1.6%
2024$5,888+6.9%
2023$5,508+1.6%
2022$5,423+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969