Skip to content

627 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 1997

Property Information

Block500.01
Lot45.13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-A
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,100
26%
Improvement Value:$287,500
74%
Total Assessment$388,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,908+1.5%
2024$7,788+6.6%
2023$7,306+1.5%
2022$7,197+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 1549, Page 1024

Property Built

Built

Year Built: 1955