Skip to content

8 N Andrielle LaneCape May, NJ 08204

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2003

Property Information

Block500.01
Lot46.05
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,809
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,400
52%
Improvement Value:$195,600
48%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,262+1.5%
2024$8,136+6.6%
2023$7,633+1.5%
2022$7,519+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 2307, Page 72