Skip to content

7 N Andrielle LaneCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$405,500
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block500.01
Lot46.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.22

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,588
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,200
54%
Improvement Value:$177,400
46%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,888+1.6%
2024$7,768+6.6%
2023$7,287+1.5%
2022$7,178+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$405,500

To:

Sq Ft1,588DeedBook 3541, Page 578

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 2784, Page 240

Property Sale

Sale
$185,090
DeedBook 2072, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1990