Skip to content

607 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 2, 2003

Property Information

Block500.01
Lot52
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage744
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
65%
Improvement Value:$54,100
35%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,144+1.5%
2024$3,096+6.6%
2023$2,905+1.5%
2022$2,861+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft744DeedBook 3016, Page 729

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 1643, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1960