Skip to content

529 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1976

Last Sale Date
Jan 3, 2017

Property Information

Block500.01
Lot54.08
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class14
Description2S-F-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
45%
Improvement Value:$113,300
55%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,979+1.7%
2024$3,914+7.0%
2023$3,657+1.6%
2022$3,598+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976