Skip to content

565 Grove AvenueCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2002

Property Information

Block500.03
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,200
52%
Improvement Value:$69,400
48%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,943+1.6%
2024$2,898+6.6%
2023$2,718+1.5%
2022$2,678+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2935, Page 338

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 2880, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1973