Skip to content

555 Grove AvenueCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 1998

Property Information

Block500.03
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
49%
Improvement Value:$86,200
51%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,423+1.6%
2024$3,371+6.6%
2023$3,162+1.5%
2022$3,115+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973