Skip to content

623 Saxon AvenueCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Date
Mar 11, 1991

Property Information

Block500.04
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
46%
Improvement Value:$96,300
54%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,628+1.5%
2024$3,573+6.6%
2023$3,352+1.5%
2022$3,302+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 1605, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1973