Skip to content

619 Saxon AvenueCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Sep 26, 1998

Property Information

Block500.04
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage926
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,500
53%
Improvement Value:$79,200
47%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,413+1.6%
2024$3,361+6.6%
2023$3,153+1.5%
2022$3,106+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000

To:

Sq Ft926DeedBook 2774, Page 378

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 1734, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1973