Skip to content

563 Nummytown RoadCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
May 25, 1999

Property Information

Block500.07
Lot10.05
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.05

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,203
Acreage1.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,900
28%
Improvement Value:$287,600
72%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,130+1.5%
2024$8,006+6.6%
2023$7,511+1.5%
2022$7,399+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft3,203DeedBook 2807, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 1623, Page 1155