Skip to content

795 Cox LaneCape May, NJ 08204

Built 1907

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block501
Lot15.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-2-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage961
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
71%
Improvement Value:$39,300
29%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,725+1.6%
2024$2,683+6.6%
2023$2,517+1.5%
2022$2,480+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft961DeedBook 4207, Page 925

Property Sale

Sale
$37,500

To:

Sq Ft961DeedBook 2676, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1907