Skip to content

770 Tabernacle RoadCape May, NJ 08204

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block501
Lot2.04
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,927
Acreage1.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,800
40%
Improvement Value:$184,200
60%
Total Assessment$307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,247+1.5%
2024$6,152+6.6%
2023$5,772+1.5%
2022$5,686+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 3118, Page 619

Property Sale

SaleMulti
$188,000
DeedBook 2314, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 1575, Page 733