Skip to content

792 Cox LaneCape May, NJ 08204

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block501
Lot21.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,488
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,200
27%
Improvement Value:$295,100
73%
Total Assessment$404,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,228+1.6%
2024$8,102+6.6%
2023$7,601+1.5%
2022$7,488+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994