Skip to content

723 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1942
Other Exempt

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 11, 2007

Property Information

Block501
Lot33.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage1.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
71%
Improvement Value:$49,500
29%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$2,957+1.6%
2022$2,910+3.0%
2021$2,824+8.3%
2020$2,608-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,178DeedBook 3312, Page 437

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2207, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1942