Skip to content

796 Tabernacle RoadCape May, NJ 08204

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2014

Property Information

Block501
Lot6.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.13

Building Details

Building Class15
Description2S-F-F-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,900
67%
Improvement Value:$53,900
33%
Total Assessment$163,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,333+1.5%
2024$3,283+6.6%
2023$3,079+1.5%
2022$3,034+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 3221, Page 886

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 2621, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1899