Skip to content

792 Tabernacle RoadCape May, NJ 08204

Built 1981

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Jun 10, 1982

Property Information

Block501
Lot6.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.13

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,661
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
43%
Improvement Value:$133,300
57%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,748+1.6%
2024$4,675+6.6%
2023$4,386+1.5%
2022$4,321+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$36,000

To:

Sq Ft1,661DeedBook 1505, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1981