Skip to content

720 Seashore RoadCape May, NJ 08204

Commercial

Last Sale Price
$15,750,000
Last Sale Date
Feb 18, 2014

Property Information

Block501
Lot9.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A 2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage85.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,493,400
29%
Improvement Value:$6,006,600
71%
Total Assessment$8,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$172,975+1.5%
2024$170,340+6.6%
2023$159,800+1.5%
2022$157,420+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$15,750,000

To:

DeedBook 3571, Page 674