Skip to content

735 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Date
Aug 12, 1999

Property Information

Block501
Lot9.05
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
40%
Improvement Value:$202,000
60%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,832+1.6%
2024$6,727+6.6%
2023$6,311+1.5%
2022$6,217+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977