Skip to content

737 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 1996

Property Information

Block501
Lot9.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage1.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,900
51%
Improvement Value:$111,100
49%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,640+1.6%
2024$4,569+6.6%
2023$4,286+1.5%
2022$4,223+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1981