Skip to content

715-A Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Commercial

Last Sale Price
$706,000
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block503.01
Lot10.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.07

Building Details

Building Class---
DescriptionPOLE BARN
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage5.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,100
54%
Improvement Value:$153,900
46%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,774+1.5%
2024$6,677+6.3%
2023$6,279+7.8%
2022$5,828+30.6%
Property History

Property Sale

Sale
$706,000

To:

DeedBook 3098, Page 434

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 1595, Page 476