Skip to content

717 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1983

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block503.01
Lot10.07
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.07

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,872
Acreage1.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,900
32%
Improvement Value:$252,000
68%
Total Assessment$371,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,542+1.4%
2024$7,434+6.3%
2023$6,992+1.6%
2022$6,880+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$408,000

To:

Sq Ft2,872DeedBook 3907, Page 990

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft2,872DeedBook 3794, Page 313Recorded5/25/2018

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,872DeedBook 3628, Page 771Recorded6/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1983