Skip to content

823 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block503.01
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.07

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,700
43%
Improvement Value:$123,200
57%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,399+1.5%
2024$4,336+6.3%
2023$4,078+1.6%
2022$4,013+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 3389, Page 207

Property Sale

Sale
$129,054
DeedBook 3353, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 2524, Page 226

Property Sale

SaleMulti
$38,500
DeedBook 1692, Page 462