Skip to content

754 Academy RoadCape May, NJ 08204

Built 1945
Other Exempt

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 11, 1992

Property Information

Block503.01
Lot4.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,906
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,500
35%
Improvement Value:$192,400
65%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$5,645+6.6%
2023$5,294+1.7%
2022$5,206+2.7%
2021$5,070+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,906DeedBook 2253, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1945