Skip to content

756 Academy RoadCape May, NJ 08204

Built 1975

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 24, 2009

Property Information

Block503.01
Lot4.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,274
Acreage2.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,700
43%
Improvement Value:$168,600
57%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,948+1.4%
2024$5,863+6.3%
2023$5,514+1.6%
2022$5,426+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,274DeedBook 3394, Page 657

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 3363, Page 506

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 1892, Page 293

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 1449, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1975