Skip to content

820a Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block503.01
Lot6.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,295
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
39%
Improvement Value:$165,900
61%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,534+1.4%
2024$5,455+6.3%
2023$5,131+1.6%
2022$5,049+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,295DeedBook 3824, Page 618

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3276, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1989