Skip to content

4 Bottle Creek DriveCape May, NJ 08204

Built 2005

Last Sale Price
$349,250
Last Sale Date
Aug 5, 2005

Property Information

Block505
Lot18.04
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,218
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,400
25%
Improvement Value:$346,300
75%
Total Assessment$461,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,396+1.6%
2024$9,252+6.6%
2023$8,680+1.5%
2022$8,551+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$349,250

To:

Sq Ft3,218DeedBook 3179, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 3036, Page 416