Skip to content

6 Harvest CourtCape May, NJ 08204

Built 2021

Last Sale Price
$702,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block505
Lot18.12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage1.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,200
22%
Improvement Value:$419,900
78%
Total Assessment$538,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,950+1.5%
2024$10,784+6.6%
2023$10,116+362.1%
2022$2,189+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$702,000

To:

Sq Ft2,212DeedBook 3996, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3893, Page 346Recorded12/23/2019

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 3385, Page 379

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 3036, Page 416