Skip to content

835 Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2012

Property Information

Block505
Lot20.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,696
Acreage3.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,200
31%
Improvement Value:$321,800
69%
Total Assessment$467,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,503+1.5%
2024$9,359+6.6%
2023$8,780+1.5%
2022$8,649+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3032, Page 826