Skip to content

819a Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 2024

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block505
Lot22.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1AG-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
41%
Improvement Value:$176,400
59%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,113+56.5%
2024$3,906+6.6%
2023$3,664+1.5%
2022$3,610+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$202,000

To:

Sq Ft1,713DeedBook 3985, Page 681

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2534, Page 300