Skip to content

715 Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 1993

Property Information

Block505
Lot5.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage686
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,100
72%
Improvement Value:$38,400
28%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,798+1.5%
2024$2,756+6.6%
2023$2,585+1.5%
2022$2,547+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 2168, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1952